Wycieczka do Bornego Sulinowa i okolic

Dnia 22.08.2012 odbyła się wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie Grupa Działań Lokalnych ,,Godzisław”, przy współudziale Gimnazjum w Grzmiącej oraz Szkoły Podstawowej w Mieszałkach. Było nas ogółem 25 dzieci i młodzieży z czego ośmioro uczestników wycieczki z Mieszałek, a reszta z Godzisławia.

 

 

Zwiedzanie zaczęliśmy od wsi Radacz oraz Juchowo w gminie Borne Sulinowo, w których znajdują się ruiny pałaców należących dawniej do rodu von Kleist (wcześniej ród ten, pochodzenia słowiańskiego, nosił miano Kleszczów).

 

 

Następnie pojechaliśmy w okolice wsi Śmiadowo, na teren Grupy Warownej „Góra Śmiadowska”, gdzie Pan Piotr Letki – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Turystyczno Historycznego Jazda 4 X 4 opiekującego się pozostałościami umocnień na Wale Pomorskim, oprowadził nas po tamtejszych bunkrach z okresu II Wojny Światowej. Zeszliśmy 15m pod ziemię, gdzie temperatura wynosiła tylko 8°C! Chociaż w środku było zimno rozgrzewała nas ciekawość co jeszcze ujrzymy.

 

 

Następnym naszym przystankiem był poligon lotniczy w Nadarzycach. To dopiero przeżycie! Starszy sierżant Rafał Klimek oprowadził nas po tzw. Muzeum lotniczym, opowiedział do czego służy dany samolot, kto go wyprodukował i czy taki jest jeszcze używany w innych celach poza wojskiem.

 

 

Po tej przygodzie pojechaliśmy do Bornego Sulinowa, gdzie Pan Zbigniew Konieczny – przewodnik turystyczny opowiedział nam o historii miasta, a następnie do Gościńca Rossija, gdzie zjedliśmy kiełbaski z ogniska, a na deser lody. Lecz przed tym, odważni mogli przejść się po parku linowym. Można było również skorzystać z dmuchanego zamku, trampoliny, ogromnych piłkarzyków oraz z żyroskopu.

 

 

Wycieczka rozpoczęła się o godz. 9 a zakończyła przed godz. 18. Opiekunami wycieczki byli:      p. Sebastian Catewicz – prezes stowarzyszenia Grupa Działań Lokalnych „Godzisław”, p. Anna Antonowicz – wolontariuszka stowarzyszenia oraz p. Karolina Bator – nauczycielka w SP Mieszałki oraz Gimnazjum w Grzmiącej. Ogółem w skali 1 do 10 wycieczka podobała się uczestnikom na 10.

 

 

Bartłomiej Pesta – uczeń Gimnazjum w Grzmiącej.

Uzupełnienia i korekta – Sebastian Catewicz

 

 

Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu pn. „Kraina jakiej nie znacie” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj lokalnie VII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Szczecinku.

 

 

 

Dziękujemy darczyńcom i osobom, które pomogły w organizacji wycieczki:

 

 

 

Panu Wiesławowi Suchowiejko Posłowi na Sejm RP za zasponsorowanie napojów.

Panu Jackowi Kurzejewskiemu Zastępcy Wójta Gminy Grzmiąca za użyczenie autokaru.

Panu Michałowi Pawłowiczowi Dyrektorowi Gimnazjum w Grzmiącej za pomoc w dopełnieniu formalności związanych z organizacją wycieczki.

Pani Karolinie Bator nauczycielce Gimnazjum w Grzmiącej i SP w Mieszałkach za pełnienie funkcji kierownika wycieczki.