Nasze Początki

NASZE POCZĄTKI

 

Początki naszej grupy związane są z zamiłowaniem do lokalnej historii i jej tajemnic.

 

Myślę, że dziecięcą wyobraźnię każdego z nas, a przynajmniej większości, rozpalały materialne resztki dawnej bogatej kultury Pomorza, bujna i często dzika przyroda oraz opowieści naszych dziadków o zamierzchłych czasach, strasznej wojnie, dalekich ziemiach dawno utraconych.

 

Kto z nas nie bawił się w ruinach pałaców, dworów, betonowych bunkrów, wśród zniszczonych cmentarzy i w parkach dworskich, gdzie każdy kamień, cegła, głaz i płyta kamienna z zatartym napisem w obcym języku, potężne stare drzewo i każdy kawałek zardzewiałego metalu szeptem opowiada swoją historię? Historię świetności i upadku.

 

W ten sposób większość z nas w wiek dojrzały wchodzi ze swoistym piętnem dziedzictwa historycznego i kulturowego mniej lub bardziej odbitym na duszy i wyobraźni. Piętno to skłoniło nas do rozpoczęcia poszukiwań źródeł historycznych dotyczących naszej wsi, także poszukiwań materialnych pozostałości dawnych czasów, do podróży w zapomniane miejsca. Były to nasze początki.

 

Wreszcie w listopadzie 2010 r. postanowiliśmy sformalizować naszą działalność i powołać do życia stowarzyszenie, które w lutym 2011 r. zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Koszalinie. Od tego momentu, już w ramach formalnej struktury, kontynuujemy amatorskie badania i poszukiwania historyczne, odkrywamy piękne i zapomniane zakątki Pomorza, ale też działamy na rzecz dzieci i młodzieży. Nasze zrealizowane projekty i plany działań na przyszłość odnaleźć można na naszej stronie internetowej, do przeglądania której serdecznie zapraszam.

 

S.C.